Osocze bogatopłytkowe – naturalna bioregeneracja organizmu

osocze

Osocze bogatopłytkowe (PRP – ang. Platelet-rich plasma) to specjalistyczny preparat krwiopodobny, przygotowywany z wcześniej pobranej krwi obwodowej, który zawierając pobudzające peptydy, stymuluje procesy regeneracyjne w organizmie. Osocze bogatopłytkowe, zwane także autologicznym żelem płytkowym, zawiera koncentrat autologicznych płytek ludzkiej krwi w niewielkiej ilości osocza, dzięki czemu jest substancją bogatą w czynniki wzrostu.

Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w dwóch podstawowych gałęziach medycyny:

  • w ortopedii do terapii dostawowej oraz dościęgnowej,
  • w kosmetologii i medycynie estetycznej do zabiegów upiększających skóry.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe bardzo silnie stymuluję naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki, czy kości, dlatego z powodzeniem stosowane jest do terapii regeneracyjnej dostawowej oraz dościęgnowej.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii stosuje się:

  • w urazach mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
  • w urazach i schorzeniach stawów,
  • w chorobie zwyrodnieniowej stawów: biodrowych, kolanowych i łokciowych,
  • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
  • w stanach zapalnych kości,
  • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Terapię osoczem bogatopłytkowym coraz częściej stosuje się w leczeniu urazów ortopedycznych. Silne działanie osocza przyspiesza gojenie się ran i stymuluje odbudowę tkanki mięśniowej i ścięgien. Terapia stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki zawartym w osoczu czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien.

Więcej informacji o terapii osoczem bogatopłytkowy wykorzystywanym w ortopedii można znaleźć tutaj.

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w kosmetologii oraz medycynie estetycznej

W przypadku kosmetologii i medycyny estetycznej, dzięki swoim bogatym właściowościom regeracyjnym, osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest do biostymulacji komórek skóry w zabiegach regeneracyjnych skóry. Zabieg taki wykonywany jest jest na bazie krwi pobranej od Pacjenta. Specjalna procedura pobrania oraz odwirowania krwi, a także dodanie opatentowanego żelu pozwala uzyskać materiał, który podawany jest pod skórę. Efekt zabiegu polega na pobudzeniu i regeneracji tkanek oraz fibroblastów do produkcji kolagenu.

Obszary podawania osocza w zależności od wskazania:

  • twarz (zabiegi upiększające),
  • skóra głowy (leczenie łysienia).

Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej można znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod linkiem.

Post Navigation