Ginekologia plastyczna – moda, konieczność czy wyzwanie?

ginekologia

Ginekologia plastyczna, nazywana też ginekologią estetyczną lub kosmetoginekologią, jest w ostatnich latach coraz bardziej popularną dziedziną medycyny. Obejmuje ona wszelkie praktyki związane z poprawą  wyglądu narządów intymnych kobiet oraz korekcją nabytych bądź wrodzonych wad, np. dużej asymetrii warg sromowych czy też poporodowych uszkodzeń krocza. W związku z tym, iż łączy ze sobą elementy wiedzy na temat samej ginekologii, ale także wkracza w dziedzinę medycyny estetycznej, ginekologię plastyczną trudno jednoznacznie sklasyfikować do jednej z tych kategorii. Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej oficjalnie nadaje jej nazwę ginekologii plastycznej i klasyfikuje ją w obrębie samej ginekologii.

Jak narodziła się idea ginekologii plastycznej?

Ginekologia plastyczna jest dziedziną młodą, pojawiła się niespełna kilkanaście lat temu, jednakże problemy związane z estetyką intymnych części ciała kobiet występowały już wcześniej. Zaliczyć do nich można np. uszkodzenia związane z przebytymi porodami, wrodzone oraz nabyte defekty narządów płciowych, a także problemy związane z nietrzymaniem moczu, które również wliczają się do tej dziedziny ginekologii.  Wraz z postępem medycyny, chęć korekty tych właśnie intymnych niedoskonałości  kobiet coraz częściej była obiektem zainteresowania pacjentów i lekarzy.

Defekty narządów płciowych negatywnie wypływają na samopoczucie kobiet i wiążą się z wieloma niedogodnościami, tj. często występującymi zakażeniami, niekomfortowym współżyciem płciowym, a także brakiem wygody przy wykonywaniu różnych czynności życiowych (uprawianie sportu czy praca zawodowa). Tak więc problem dotyczy zarówno dyskomfortu fizycznego, jak i psychicznego.

Ginekologia plastyczna, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych kobiet oraz wyraźnym zmianom światopoglądowym w nowoczesnym społeczeństwie wkroczyła do świata medycyny na stałe. Oprócz oczywistej poprawy fizycznych defektów narządów płciowych, ginekologia estetyczna poprawia samopoczucie kobiet, pewność siebie, życie płciowe i więzi pomiędzy partnerami.

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Do ginekologii plastycznej zalicza się wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy ginekologów, które mają na celu poprawę wyglądu oraz defektów narządów płciowych kobiet. Zabieg z zakresu estetyki intymnej musi być odpowiednio wcześniej zaplanowany, a pacjentka poddająca się takiemu zabiegowi musi najpierw zostać dokładnie przebadana i poddana odpowiedniej kwalifikacji.

Oglądaj video z naszym ekspertem

Zobacz program z udziałem naszego eksperta  w dziedzinie ginekologii plastycznej dr. n. med. Bartosza Kniażewskiego – członka Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej,  lekarza specjalistę ginekologa. Problemy ginekologii estetycznej przedstawił w programie TVN „Miasto Kobiet”, odc. 5, sezon 12.

video

Lista zabiegów ginekologii plastycznej obejmuje:

 • powiększanie i ujędrnianie warg sromowych większych za pomocą kwasu hialuronowego,
 • powiększanie (augmentacja) “punktu G” za pomocą kwasu hialuronowego,
 • rewitalizacja pochwy za pomocą kwasu hialuronowego,
 • hymenocenteza (nacinanie/wycinanie błony dziewiczej),
 • hymenoplastyka (odtwarzanie błony dziewiczej),
 • labioplastyka (pomniejszanie) warg sromowych mniejszych,
 • labioplastyka (pomniejszanie) warg sromowych większych,
 • chirurgiczne pomniejszanie średnicy wejścia do pochwy,
 • pomniejszenie wejścia do pochwy i ujędrnienie krocza nowatorską metody
  „Vaginal Narrower”,
 • plastyka  poporodowych uszkodzeń krocza,
 • plastyka ścian pochwy pochwy,
 • plastyka napletka łechtaczki (hoodoplastyka)
 • leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu (zabieg z pogranicza urologii i ginekologii), najskuteczniejsze przy użyciu specjalnych syntetycznych taśm.

Lista zabiegów może oczywiście zawierać jeszcze dodatkowe czynności, w zależności od problemów i potrzeb pacjentek. Obecnie coraz większą popularność w ginekologii plastycznej zdobywają zabiegi medyczne wykorzystujące preparaty marki Desirial i Vaginal Narrower.

Linia Desirial – kwas hialuronowy w ginekologii plastycznej

Linia Desirial to pierwsza na świecie linia resorbowalnych implantów na bazie naturalnego kwasu hialuronowego, która stosowana jest m.in. do rewitalizacji i nawilżenia miejsc intymnych kobiet, a także do zwiększenia objętości i poprawy napięcia warg sromowych oraz powiększania punktu „G”. Desirial pomaga w biostymulacji powierzchniowych warstw skóry intymnej – czytaj więcej.

 Vaginal Narrower  – innowacyjne nici liftingujące

Vaginal Narrower to natomiast innowacyjnie nici liftingujące, które służą do wykonywania zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej, m.in. do odmładzania oraz liftingu krocza, a także plastyki pochwy. Vaginal Narrower pozwalają na zwężanie wejścia do pochwy, lifting tkanek krocza oraz wyraźnie odmłodzenie mięśni krocza – czytaj więcej.

Przyszłość ginekologii plastycznej

Ginekologia plastyczna to wciąż młoda dziedzina medycyny, która stale się rozwija, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i w oparciu o najnowsze badania medyczne. Z pewnością w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać proponując kobietom jeszcze lepsze efekty korekcji miejsc intymnych przy wykorzystaniu nowych metod i zabiegów.

Opieka merytoryczna: dr n. med. Bartosz Kniażewski

Post Navigation